Praca online wymaga znajomości różnych programów komputerowych. Do podstawowych z nich zalicza się Word oraz Excel. O ile pierwszy z nich wszyscy znają i rozumieją, o tyle drugi czasem budzi zakłopotanie i nie każdy umie z niego korzystać. Prostszą formą Excela jest jego alternatywa proponowana przez Google, nazywana Google Spreadsheet. Dobrze jest zapoznać się z tym narzędziem i zrozumieć jego podstawowe funkcje, nim zacznie się pracować w zaawansowanym Excelu udostępnianym przez Microsoft. Wiele osób deklaruje, że zna Excel na średnim poziomie, ale właściwie jaki to jest średnio zaawansowany poziom Excela?

Poziomy znajomości Excela

Dobrze jest, aby każdy pracownik biurowy umiał obsłużyć Excel na podstawowym poziomie. Oznacza to umiejętność wykonania prostej tabelki i podstawowych wyliczeń, za pomocą tego programu. Na szczęście po kilku godzinach treningu i obcowania z programem wiele osób jest w stanie się go nauczyć i zacząć się posługiwać nim na codzień. Średni poziom znajomości Excela umożliwia tworzenie tabel przestawnych, wyliczanie w nim bardziej skomplikowanych funkcji matematycznych, filtrowanie danych za pomocą wcześniej określonych parametrów oraz generowanie wykresów, na których te dane są zaprezentowane.

Sprawdź szkolenie Excel średniozaawansowany

Taki poziom znajomości Excela jest wskazany dla managerów i osób zarządzających projektami. Dzięki temu będziesz mógł przeliczyć każdy projekt, a raport przedstawić zarządowi. Excel jest używany także do sporządzania budżetów w firmie, zatem często pracują na nim osoby zatrudnione w dziale finansowym, łącznie z Dyrektorem Finansowym. Bardziej zaawansowana znajomość tego programu, jest wskazana dla Analityków, osób z działu Business Intelligence czy programistów.

Jak zatem widzisz, odpowiedź na pytanie – jaki to jest średnio zaawansowany poziom Excela, nie jest wcale taka skomplikowana. Nie mniej warto jest uczyć się tego oprogramowania i podnosić swoje kompetencje, ponieważ obecnie pracownicy do pracy online są poszukiwani bardziej niż miało to miejsce do tej pory.